Mardin İl Koordinatörlüğü

TKDK MARDİN 13.ÇAĞRI İLANI DUYURUSU MARDİN KIR'ATIM HABER GAZETESİ'nde Haber


 
TKDK’dan Mardinli Girişimcilere Çağrı
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD II Programı kapsamında 13. başvuruların 4 Eylül’de başlayacağı duyuruldu.
 
TKDK Mardin İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, IPARD II 13. başvuru çağrısı ile projelere yüzde 60-80 arasında hibe desteği sağlanacak.
Açıklamada görüşlerine yer verilen TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, amaçlarının bu çağrı döneminde Mardinli yatırımcıların maksimum düzeyde faydalanmasını sağlamak olduğunu belirtti..
İl Koordinatörü; Çelik, IPARD II Programının On Üçüncü Proje Başvuru Çağrısı ile ilgili yaptığı açıklamada, Mardin’in hayvancılık, süt, et bakımından çok büyük potansiyele sahip olduğuna vurgu yaptı.
“Tüm Girişimcilerimizi Yatırım Yapmaya Davet Ediyoruz”
Uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile oluşturulan IPARD Fonu’ndan, Mardin’in azami derecede faydalanabilmesi adına yoğun çaba harcadıklarına değinen Çelik, “Sektörde faaliyet gösteren ve yatırım planı olan herkesi İl Koordinatörlüğümüze bekliyoruz, bu destekler yatırımcılarımız, ilimiz ve bölgemiz ekonomisinin gelişimi açısından çok önemli. Bunun için ilçelerimizi karış karış gezerek sahadayız, ilgili paydaşlarımızla işbirliği içerisindeyiz, TKDK aynı zamanda kadın ve genç yatırımcılara her zamanki gibi bu çağrıda da pozitif ayrımcılık uyguluyor. Tüm girişimcilerimizi yatırım yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
“Yeni Üretim Hatlarının Kurulumunu Destekleyeceğiz”
Mardin’de TKDK desteğiyle AB standartlarında faaliyet gösteren işletmelerin sayısını artırma gayretinde olduklarını belirten Çelik, “Bu çağrı ile ilgili sektörlerde mevcut işletmelerin kapasite artışı-modernizasyonu için ihtiyaç duyulan yeni makine ekipmanların tedarikini, yeni üretim hatlarının kurulumunu destekleyeceğiz. İlaveten, işletmelerimizin artan elektrik maliyetlerini karşılamada öz-tüketim amaçlı GES yatırımlarını destekleyerek yenilenebilir enerji ile çözüm sunuyoruz. ÇELİK; bu çağrı döneminin yatırımcılarımız ve Mardin’imiz için bir fırsat olduğunu “belirtti.
Yenilenebilir Enerji Yatırımları da Desteklenecek
Ayrıca 13. Çağrı Dönemi’nde yalnıza makine ekipman yatırımlarının desteklenmesi kararlaştırılırken, tüm sektörlerde uygun harcamaların KDV muaf olduğu belirtilirken, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlarana tedbirinde önceki çağrıdaki gibi sektörle ilgili makine ekipmanlara ek olarak frigorifik araçlar, süt toplama merkezleri için soğutma tanklı süt toplama araçları, süt işleme sektörü için süt tankerleri vb. araç alımları desteklenmeye devam edecek. Faydalanıcılar, uygun harcama olan araçlar için ÖTV, KDV gibi vergileri ödemeyecek. Ayrıca bu çağrı döneminde ilgili sektörlerde öz-tüketim amaçlı yenilenebilir enerji yatırımları da desteklenecek.
Başvurular 4 Eylül’de Başlıyor
Mardin’in kalkınması adına büyük bir fırsat olan TKDK IPARD II 13. Başvuru Çağrı ilanının proje kabullerinin hayvancılık sektöründe Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) için başvurular 4 Eylül günü saat 09:00’dan itibaren kabul edilmeye başlanacak. Online Proje Başvuru Sistemi ise 26 Eylül saat 21:00’de kapatılacak. Başvuruların fiziki dosya olarak son teslim tarihiyse 28 Eylül saat 18:00 olarak açıklanırken,İşleme sektöründe ise Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103) için başvurular 18 Eylül günü saat 09:00’dan itibaren kabul edilecek. Online Proje Başvuru Sistemi 10 Ekim saat 21:00’de kapatılacak. Başvuruların fiziki dosyalarıysa 12 Ekim günü saat 18:00’e kadar devam edeceğini beyan eden Çelik, bu sebeple yatırım yapmak isteyenleri vakit kaybetmeden İl Koordinatörlüğümüze bilgi almaya davet ediyorum. Gelin ilimizi beraber kalkındıralım. Proje Başvuru Çağrı ilanının başta Mardin yatırımcıları olmak üzere tüm yatırımcılarımız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.‘’ şeklinde konuştu.
Yatırımcıların bilgi almak ve her türlü sorular için TKDK Mardin İl Koordinatörlüğüne gelmeleri veya 444 85 35 numaralı yardım masası hattına başvurmaları beklenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

https://www.kiratim.com/tkdkdan-mardinli-girisimcilere-cagri-40192-haberi
    Cimer