Mardin İl Koordinatörlüğü

Baykanın Sesi Gazetesi resmi Twitter hesabında haber/KIRSALI GELİŞTİREN DESTEKLER – TKDK desteğiyle kurduğu besi çiftliğiyle kırmızı et açığının kapanmasına katkı sağlayacak.
DOSYA HABER/KIRSALI GELİŞTİREN DESTEKLER – TKDK desteğiyle kurduğu besi çiftliğiyle kırmızı et açığının kapanmasına katkı sağlayacak.

MARDİN (AA) – HALİL İBRAHİM SİNCAR/MUSTAFA ÇALKAYA – Mardin'de hayvancılıkla uğraşan çiftçi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı destekle kurduğu besilik hayvan çiftliği ile bölgenin kırmızı et açığının kapanmasına katkı sağlayacak.
 
Anadolu Ajansının (AA) kırsal kalkınma destekleriyle hayata geçirilen yatırımların ele alındığı ve eylülde tamamlanması planlanan "Kırsalı Geliştiren Destekler" başlıklı dosya haberinin dokuzuncu bölümünde, AA muhabirleri TKDK destekleriyle Mardin'de kırmızı et üretimi için hayvan çiftliği kuran çiftçi Şeyhmus Aşar ile görüştü.
 
Hayvancılığın baba mesleği olduğuna işaret eden Aşar, bölgenin hayvancılığa uygun ve gelişmeye açık olduğunu anlattı.
 
Aşar, kırmızı et üretimi yapmak için büyükbaş besi çiftliği kurmaya karar verdiğini belirterek, "Şu an Türkiye’de ve bölgemizde kırmızı et ihtiyacı var. Bölgemizdeki kırmızı et açığını kapatmak için TKDK'den aldığımız destekle bir besi çiftliği kurduk. Bu imkanı bize verdiği için devletimize teşekkür ederiz. Eğer destek verilmeye devam ederse hayvancılığın artacağını düşünüyorum." dedi.
 
Hayvancılığın artması için bölgede çiftçilerin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Aşar, benzer büyüklükte 4-5 tesis daha olduğunda bölgenin kırmızı et ihtiyacının büyük ölçüde karşılanacağını anlattı.
 
Aşar, diğer üreticilerin tesisi görünce hayvancılık yapmak istediklerine dikkati çekerek, şu an üreticilerin TKDK'ye başvuru yaptıklarını aktardı.
 
Hayvanların yem ihtiyacını kendi tarlalarından karşıladıklarına işaret eden Aşar, bu sayede maliyetleri düşürdüklerini kaydetti. Aşar, yem gibi ihtiyaçlara kolay erişilebilmesinin hayvancılığın gelişimine katkı sağladığını vurguladı.
 
Aşar, kırmızı eti özel şirketlere sattıklarını, Et ve Süt Kurumunun da alım yerinin kurulmasının faydalı olacağını belirtti.
 
Tesisi kurmak için TKDK'den 3 milyon lira civarında bir destek aldıklarını belirten Aşar, "Tesisimiz 250 büyükbaş hayvan kapasiteli. 13 bin metrekare alana kurulu tesisimizde ortalama 10 kişi istihdam ediyoruz. Birkaç yıl içerisinde kapasitemizi artırarak hayvan sayımızı 500'e çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
TKDK ile YATIRIMLAR HAYAT BULUYOR...
 
📌Yerinde Kontrol Uzmanlarımız, Projesi Kızıltepe ilçemizde bulunan ve inşaatı biten ve bölge ihtiyacını karşılayan 'YUSAŞ BÜYÜK BAŞ BESİ ÇİFTLİĞİ'nde incelemelerde bulundu.
 
Bir projemizde daha bitişine şahitlik etmemin mutluluğu içerisindeyiz⏳
 
🐮 YUSAŞ BÜYÜK BAŞ BESİ ÇİFTLİĞİ
 
💸TOPLAM HARCAMA TUTARI: 4.859.066,93 TL olan Mardin'imize hayırlı olmasını dileriz.
Herşey güzel Mardin'imiz için.

https://www.baykaninsesigazetesi.com/haber/dosya-haberkirsali-gelistiren-destekler--tkdk-destegiyle-kurdugu-besi-ciftligiyle-kirmizi-et-aciginin-kapanmasina-katki--78762.html
 
    Cimer